Noszenie torby na jednym ramieniu może przyczynić się do powstania bólu pleców, wady postawy oraz problemów z kończyną górną. Dlaczego?
Spis treści
- Ciężar kobiecej torebki
- Torby męskie i szkolne
- Noszenie ciężkiej torby niekorzystnie wpływa na zdrowie
- Co możesz zrobić, żeby temu zapobiec?
Kręgosłup jest niezwykle ważną częścią ciała. Stanowi trzon naszego układu kostnego. Dzięki niemu możemy stać, chodzić, biegać, skakać i wykonywać inne czynności. Kręgosłup ochrania również rdzeń kręgowy, czyli nasz ośrodkowy układ nerwowy, dzięki któremu żyjemy (np. oddychamy, trawimy pokarmy, czujemy, myślimy).
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak nasze codzienne nawyki (sposób siedzenia, stania, pracowania a nawet spania) niekorzystnie wpływają na zdrowie kręgosłupa. W tym artykule opiszę jeden z takich szkodliwych nawyków, a mianowicie noszenie ciężkiej torby na jednym ramieniu.
Ciężar kobiecej torebki
Wiele kobiet uwielbia swoje torebki. Trzymają w nich wszystko, co mogłoby przydać się w dzień i w nocy, na przykład: portfel, dokumenty, klucze, telefon, słuchawki, powerbank, pendrive, kosmetyki, lusterko, grzebień lub szczotkę do włosów, perfumy lub dezodorant, chusteczki higieniczne, krem do rąk, szczoteczkę do zębów i pastę, kalendarz, notes i długopisy, okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne, książkę, kanapki, butelkę z wodą, cukierki lub gumę do żucia. Znam panie, które noszą ze sobą latarkę, scyzoryk, taśmę klejącą, nożyczki, plastry, nawet zabawki dla dzieci. Kobieca torebka potrafi ważyć kilka kilogramów. Jak myślisz, ile waży Twoja?
Przeciętna kobieta jest przygotowana na każdą sytuację. Sama jestem kobietą i świetnie rozumiem wszystkie Panie, które jak wielbłąd zabierają ze sobą część swojego dobytku. A nuż się przyda.
Torby męskie i szkolne
Wielu panów również dźwiga ciężkie torby. Chowają w nich laptopy, dokumenty, narzędzia lub sprzęt sportowy. Uczniowie i studenci codziennie noszą na zajęcia zestaw książek i zeszytów. A przynajmniej tak było do tej pory, przed erą „lekcji online”.
Noszenie ciężkiej torby niekorzystnie wpływa na zdrowie
Codzienne noszenie ciężkiej torby na jednym ramieniu lub trzymanie jej w jednej ręce niestety niekorzystnie wpływa na ciało. Dlaczego?
Przypomnij sobie jak ustawia się tułów osoby, która dźwiga torebkę na lewym ramieniu. Jej kręgosłup jest wychylony w prawą stronę, żeby przeciwdziałać ciężarowi zawieszonemu po stronie lewej. Aby utrzymać tę pozycję, mięśnie znajdujące się po prawej stronie kręgosłupa pracują mocniej niż mięśnie zlokalizowane po lewej stronie.
Jeśli taka sytuacja powtarza się codziennie (czasami latami), to po prawej stronie kręgosłupa powstają większe napięcia mięśniowe. Napięte i przykurczone mięśnie prawej strony grzbietu zaczynają ciągnąć tułów w prawą stronę, co może doprowadzić do powstania wady postawy (postawy skoliotycznej).
Co więcej, w obrębie przeciążonych pleców może pojawić się napięciowy ból (czasami bardzo dotkliwy). Skoliotyczna (przekrzywiona) postawa ciała może z kolei negatywnie wpłynąć na kondycję stawów biodrowych i kolanowych oraz sprzyja powstawaniu zwyrodnień kręgosłupa.
Osoba nosząca torbę na lewym ramieniu zazwyczaj nieświadomie podnosi lewe ramie, żeby przeciwdziałać zsuwaniu się bagażu. Trzymanie lewego barku w uniesieniu powoduje powstanie napięcia w górnej części pleców (m.in. po lewej stronie mięśnia czworobocznego grzbietu) oraz w obrębie szyi (po lewej stronie). Napięcie tego obszaru może z kolei być przyczyną usztywnienia szyi, napięciowego bólu barku i głowy oraz problemów z lewą kończyną górną (np. mrowienia lub drętwienia ręki).
Noszenie torby może również niekorzystnie wpłynąć na sposób chodzenia. Poruszając się naturalnie ręce i nogi kołyszą się naprzemiennie w celu utrzymania równowagi ciała. Natomiast gdy bark jest obciążony i unieruchomiony przez wiszącą na nim torbę, ten naturalny sposób poruszania się jest bardzo utrudniony. Przekłada się to oczywiście na zmniejszenie zdolności utrzymania równowagi.
Warto również wspomnieć o tym, że podczas dźwigania ciężarów na kręgosłup działają duże siły kompresyjne. Jeśli ciężkie torby nosimy asymetrycznie, to ściśnięciu ulega zwłaszcza jedna strona dysku międzykręgowego. W ekstremalnych sytuacjach może dojść do uszkodzenia dysku, a w konsekwencji do dużych i bolesnych problemów z kręgosłupem.
Co możesz zrobić, żeby temu zapobiec?
1) Zacznij nosić plecak
Według mnie jedną z najwspanialszych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego kręgosłupa, to zacząć nosić plecak. Noszenie plecaka sprawia, że ciężar rozkłada się równomiernie na oba ramiona i w związku z tym nie powstają niesymetryczne napięcia mięśniowe.
Niektóre kobiety są sceptycznie nastawione do kupna plecaka, ponieważ wydaje im się, że w plecaku będą wyglądać śmiesznie, mało kobieco, wręcz dziecinnie. Nic bardziej mylnego. Obecnie w sklepach bez problemu można znaleść eleganckie plecaki dla kobiet i mężczyzn, które świetnie pasują do sukienki, garnituru lub sportowego ubrania.
Zanim kupisz plecak dopasuj długość szelek do swojego Ciała i sprawdź czy jest Ci w nim wygodnie. Pamiętaj, żeby nosić plecak zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli na obu ramionach.
2) Zmieniaj sposób noszenia torby
Jeśli zdecydowanie nie chcesz zamienić torby na plecak, to może chociaż zmienisz sposób jej noszenia? Względnie bezpieczne dla kręgosłupa jest noszenie torby „po przekątnej” klatki piersiowej.
Jeśli normalnie torba wisi na Twoim lewym ramieniu, to co jakiś czas przewieś ją na prawe. Wiem, że na początku może się to wydawać niewygodne, ale z czasem stanie się łatwiejsze i bardziej naturalne. Z pewnością obciążanie na zmianę różnych stron Ciała jest zdrowsze niż przeciążanie nieustannie tych samych mięśni.
Gdy wracasz ze sklepu, równomiernie rozłóż zakupy do dwóch siatek, które chwycisz symetrycznie w obie dłonie.
Jeśli masz tylko jedną torbę ze sprawunkami, to co jakiś czas przekładaj ją do drugiej ręki, żeby ta pierwsza mogła odpocząć. A może warto pomyśleć o zakupie torby na kółkach, dzięki której nie będziesz dźwigać ciężkich produktów spożywczych? Jadąc na wakacje możesz spakować się w walizkę zamiast w wielki plecak turystyczny (jeśli jest to możliwe).
3) Wypakuj z torby niepotrzebne przedmioty
Co jakiś czas sprawdź co nosisz w swojej torbie i zastanów się czy wszystkie te rzeczy faktycznie są Ci potrzebne. Jeśli odpowiedź brzmi nie, to może warto je wyciągnąć i ulżyć trochę swoim plecom? Moja znajoma opowiedziała mi kiedyś jak w chwili złości na swojego męża Jacka włożyła do jego torby kilka kamieni. Jacek przez kilka tygodni dźwigał do pracy ten gruz, ponieważ nie zauważył go na dnie swojej walizki.
Jeśli jesteś rodzicem, sprawdź czy plecak Twojego dziecka nie jest za ciężki. Organizm dziecka, który dopiero się kształtuje, nie powinien być przeciążany. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia szkolny tornister powinien być lżejszy niż 10% masy ciała ucznia. Zatem jeśli dziecko waży 30 kilogramów, jego plecak nie powinien być cięższy niż 3 kilogramy. Pomocne mogą tu okazać się plecaki na kółkach.
4) Praktykuj automasaż i stretching
Jeśli przez wiele lat nosiłaś/ nosiłeś torbę na jednym ramieniu, to prawdopodobnie powstały w Twoim Ciele niesymetryczne napięcia. Jak wiesz, takie napięcia i przykurcze mięśniowe mogą być przyczyną napięciowego bólu (pleców, szyi lub głowy), mrowienia/ drętwienia kończyn lub wad postawy (np. postawy skoliotycznej). Za pomocą automasażu oraz stretchingu możesz w prosty sposób rozluźnić tkankę mięśniową i przywrócić Ciału sprawność. Automasaż i ćwiczenia rozciągające warto również wykonywać profilaktycznie (żeby nie dopuścić do powstania napięciowych dolegliwości).
Dbaj o swój kręgosłup. Kręgosłup jest tylko jeden i musi Ci wystarczyć do końca życia.