Obecny styl życia (chroniczny stres, długotrwała praca siedząca, przeciążenie fizyczne i psychiczne) sprawia, że nasze mięśnie codziennie się napinają. Jeśli chcesz usunąć ze swojego ciała to niewygodne napięcie, możesz zrobić dwie rzeczy: pójść na masaż lub samodzielnie wykonać automasaż.
Czym jest automasaż? Automasaż to masaż wykonywany na własnym ciele. Można go wykonać manualnie (czyli za pomocą własnych rąk) lub korzystając z przyrządów do automasażu (o czym będę pisać w kolejnych artykułach).
Dlaczego warto praktykować automasaż? Powodów jest sporo. Dla uproszczenia zgrupuję je w trzy kategorie:
- relaksacja (czyli BHP zdrowia psychicznego),
- poprawa zdrowia i sprawności ciała,
- poprawa wyglądu.
Automasaż dla RELAKSU
Wiele zdrowych osób wykonuje automasaż po to, żeby odprężyć się po pełnym pośpiechu dniu, po stresującym tygodniu lub pracowitym miesiącu. Gdy za pomocą automasażu rozluźnimy napięte mięśnie karku, grzbietu, klatki piersiowej, twarzy lub stóp, gdy zmiękczymy usztywnione ciało, to nasze samopoczucie i nastrój wyraźnie się poprawiają. Automasaż jest zatem „narzędziem”, dzięki któremu możemy pozytywnie wpływać na nasz dobrostan :).
Poprawa ZDROWIA i SPRAWNOŚCI
Czasami napięcie tkanek jest tak duże, że powoduje napięciowy ból. Obecnie wiele osób cierpi na przykład na napięciowe bóle głowy czy napięciowe bóle pleców. Nadmierne napięcie i przykurcz mięśni może być również przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości np. szczękościsku, zespołu cieśni nadgarstka, zespołu mięśnia gruszkowatego, łokcia golfisty i tenisisty. Te bolesne dolegliwości niestety skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Mogą trwać miesiącami, jeśli nie zostanie rozpoczęta określona praca z ciałem. Gdy za pomocą automasażu i stretchingu umiejętnie zmiękczymy i rozciągniemy usztywnione tkanki, które są przyczyną problemu, to możemy znacznie zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować utrudniającą życie dolegliwość.
Automasażem możemy również skutecznie poprawić pracę układu krążenia. Gdy nasze mięśnie są napięte, to uciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne utrudniając prawidłową cyrkulację krwi i limfy po ciele. Ta sytuacja może bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Kiedy za pomocą automasażu rozluźnimy przykurczone tkanki i zmniejszymy ucisk na naczynia, przywracamy prawidłowy przepływ krwi i limfy.Pracę układu limfatycznego możemy dodatkowo wesprzeć wykonując autodrenaż limfatyczny. Za pomocą prostych technik autodrenażu limfatycznego możemy zmniejszyć obrzęk w danej części ciała (np. obrzęk łydek lub dłoni), usprawnić przepływ limfy oraz poprawić odporność organizmu.
Nadmierne napięcie i przykurcz mięśni może niekorzystnie wpłynąć na postawę ciała. Żeby wyjaśnić dlaczego tak się dzieje posłużę się prostym przykładem. Gdy mięśnie znajdujące się na klatce piersiowej (mięśnie piersiowe większe) są skrócone, pociągają ramiona do przodu i sprawiają, że zaczynamy się garbić. Jeśli mięśni klatki piersiowej nie rozluźnimy za pomocą automasażu i nie rozciągniemy za pomocą stretchingu, z czasem może pojawić się wada postawy „plecy okrągłe”. Automasaż i ćwiczenia rozciągające warto więc praktykować dla utrzymania prawidłowej postawy.
Z automasażu coraz częściej korzystają sportowcy, którzy chcą przyspieszyć regenerację swojego ciała po treningu. Świadomy sportowiec wie również, że gdy mięśnie są napięte i przykurczone (gdy są sztywne i mało elastyczne), to są bardziej narażone na kontuzje. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania kontuzji (np. kontuzji stawu skokowego lub kolanowego) warto regularnie masować i uelastyczniać tkanki.
Automasaż dla poprawy WYGLĄDU
Automasaż jest również wykorzystywany w celach kosmetycznych. Kobiety, które są zmartwione znajdującym się na udach lub pośladkach cellulitem, mogą wykonać automasaż, który rozluźni napiętą powięź, poprawi ukrwienie, dożywienie i dotlenienie tkanek oraz zainicjuje proces regeneracji tkanki podskórnej.
Osobom, które chciałyby zadbać o wygląd swojej twarzy polecam regularne wykonywanie automasażu twarzy. Dlaczego? Wbrew temu, co myśli większość kobiet, pojawiające się na twarzy zmarszczki nie są spowodowane tylko i wyłącznie wiekiem. Jedną z przyczyn ich powstawania jest napięcie tkanek. Napięte i przykurczone mięśnie twarzy powodują powstawanie na twarzy napięciowych bruzd (np. bruzdy nosowo-wargowej lub lwiej zmarszczki). Co więcej, napięte mięśnie twarzy uciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne, przez co zaburzają prawidłowy dopływ krwi do tkanek oraz sprzyjają powstawaniu obrzęków. Automasaż twarzy może skutecznie poprawić ukrwienie, dożywienie i dotlenienie tkanek twarzy, usunąć obrzęki (np. obrzęki pod oczami) oraz wyraźnie zmniejszyć napięciowe zmarszczki.
Jak widać, automasaż warto znać, ponieważ dzięki niemu możemy pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie (fizyczne i psychiczne), poprawić swoją sprawność i wygląd. Możemy samodzielnie usunąć z ciała napięciowy ból lub regularnie pracować nad swoim samopoczuciem.