Powięź- Czym jest i dlaczego warto o nią dbać?

19.10.2023 | Podstawy anatomii

Chociaż w świecie nauki ostatnio dużo mówi się o powięzi, dla wielu osób termin „powięź” wciąż jest nieznany i tajemniczy. W tym krótkim artykule chciałabym opowiedzieć Ci trochę o powięzi, ponieważ jest to niezwykle ważna struktura w ciele, która znacząco wpływa na nasze zdrowie, sprawność, samopoczucie i wygląd. Zdecydowanie warto się o nią zatroszczyć.

POWIĘŹ przenika całe ciało

Powięź to tkanka łączna, która otacza mięśnie, narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne i limfatyczne, włókna nerwowe, kości i każdą komórkę. Jest pewnego rodzaju opakowaniem dla różnych części organizmu ludzkiego lub zwierzęcego. Jest jak sieć, która przenika całe ciało. Sprawia, że w organizmie wszystko jest zarówno oddzielone jak i ze sobą połączone.

Żebyś lepiej mogła/ mógł zrozumieć czym jest powięź wyobraź sobie, że znajdujesz się w sklepie mięsnym i patrzysz na pierś kurczaka. Ta biało- przezroczysta, elastyczna i śliska błona, którą widzisz na kawałku mięsa to właśnie powięź.

Rodzaje powięzi

W zależności od położenia powięzi w ciele, ma ona różną budowę i funkcję. Możemy wyróżnić 4 główne rodzaje powięzi:

1) Powięź powierzchowna znajduje się tuż pod skórą. Jest luźna i elastyczna. Oddziela skórę od mięśni i umożliwia ślizgi między tymi dwiema warstwami.

2) Powięź głęboka jest bardziej gęsta. Pokrywa każdy mięsień umożliwiając mięśniom ślizganie się względem siebie podczas poruszania się.

3) Powięź trzewna otacza płuca, serce oraz narządy wewnętrzne jamy brzusznej.

4) Powięź oponowa otacza układ nerwowy i mózg.

Ponieważ układ powięziowy to sieć tkanki łącznej, która przenika całe ciało, dysfunkcja, która pojawi się w jednym miejscu tego układu zwykle niekorzystnie wpływa na inne jego części. Ten temat będę jeszcze poruszać w moich kolejnych artykułach.

Powięź elastyczna i powięź usztywniona

ZDROWA powięź to powięź elastyczna i mobilna. Przypomina nową gąbkę do zmywania naczyń, która jest sprężysta i z łatwością zasysa wodę.

Zdrowa powięź ma zdolność gromadzenia wody. Dzięki temu jest nawilżona i śliska. Struktury otoczone śliską i mobilną powięzią bez problemu ślizgają się względem siebie, gdy się poruszamy.

Zdrowa powięź jest optymalnie rozluźniona i elastyczna. Dzięki temu:

  • Nie ogranicza ruchów w stawach.
  • Nie uciska na mięśnie, narządy wewnętrzne, nerwy, naczynia krwionośne.
  • Nie ogranicza przepływu krwi i limfy.
  • Nie powoduje napięciowego bólu.

Jednym słowem, zdrowa i elastyczna powięź wspiera zdrowie całego organizmu

Niestety czynniki takie jak stres, siedzący tryb życia, urazy, przeciążenia, starzenie się organizmu powodują, że powięź usztywnia się i przykurcza.

Sztywna powięź przypomina starą, nieelastyczną gąbkę, która z trudem zasysa otaczającą ją wodę. Odwodnienie powięzi może sprawiać, że poszczególne struktury w ciele (np. mięśnie) nie są w stanie swobodnie ślizgać się względem siebie. Mogą się zlepiać i gorzej pracować.

Przykurczona powięź:

  • Może uciskać na mięśnie, narządy wewnętrzne, naczynia krwionośne i limfatyczne, nerwy.
  • Może utrudniać swobodny przepływ krwi i limfy przez tkanki.
  • Może powodować napięciowy ból (np. napięciowy ból w odcinku lędźwiowym pleców)
  • Może ograniczać zakresy ruchu w stawach.
  • Może niekorzystnie wpływać na postawę ciała.
  • Może przyczyniać się do powstawania kontuzji.
  • Może przyspieszać powstawanie cellulitu.

„Powięź jest jak tajny organ naszego ciała, wpływający na nasze samopoczucie i ruch” napisał Robert Schleip (wybitny badacz powięzi) w swojej książce „Fascia: The Tensional Network of the Human Body”.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dbać o układ mięśniowo-powięziowy, zapraszam Cię na kurs stacjonarny „Automasaż na sprzęcie- Górna część ciała„. Szczegóły poniżej.