Czepiec ścięgnisty to płat tkanki łącznej znajdujący się na sklepieniu czaszki, pod skórą głowy. Jego nadmierne napięcie może powodować powstawanie napięciowych zmarszczek na czole, utrudniać prawidłową cyrkulację krwi w obszarze głowy, a nawet generować napięciowy ból głowy.
W tym ARTYKULE oraz w NAGRANIU opowiem o czepcu ścięgnistym oraz zaprezentuję 2 proste techniki automasażu. Wybierz czy wolisz obejrzeć nagranie, czy przeczytać artykuł. Te obie formy przekazu zawierają tę samą treść.
Czym jest czepiec ścięgnisty?
Czepiec ścięgnisty to tkanka łączna znajdująca się na skalpie. Czepiec położony jest tuż pod skórą głowy i jest ze skórą połączony. Czepiec jest pewnego rodzaju rozcięgnem łączącym mięsień potyliczny i czołowy. Ta cała struktura nazywa się mięśniem potyliczno-czołowym.

Jeśli czepiec ścięgnisty jest rozluźniony, to ślizga się względem czaszki. Niestety u wielu osób czepiec jest napięty, przykurczony, mało mobilny. Takie nadmierne napięcie czepca ścięgnistego może:
- pogarszać ukrwienie w obrębie głowy,
- utrudniać cyrkulację limfy w obszarze głowy,
- generować napięciowe bóle głowy,
- wzmacniać napięcie tkanek sąsiadujących (np. tkanek znajdujących się w okolicy mięśnia żwacza oraz na tylnej powierzchni szyi),
- powodować napięcie mięśnia czołowego.
Z kolei nadmierne napięcie mięśnia czołowego sprawia, że na czole powstają napięciowe poziome zmarszczki, które mogą niekorzystnie wpływać na wygląd twarzy i w konsekwencji na samoocenę.
Rozluźnianiem mięśnia czołowego zajmiemy się w innym artykule, natomiast dziś będziemy rozluźniać czepiec ścięgnisty przy pomocy włosów.
Automasaż czepca ścięgnistego- Technika 1

Wsuń dłonie we włosy. Dłonie powinny znajdować się bardzo blisko skóry głowy. Następnie chwyć dużą kępkę włosów, u nasady włosów. To chwycenie włosów blisko skóry powinno delikatnie odciągnąć czepiec ścięgnisty od czaszki.
Utrzymaj tę pozycję przez kilkanaście- kilkadziesiąt sekund. Oddychaj. Z wydechem rozluźniaj ciało. Pozwól, aby czepiec ścięgnisty zaczął się rozluźniać. Po jakimś czasie chwyć dużą kępkę włosów w innym miejscu na głowie i ponownie za ich pomocą odciągnij czepiec od czaszki.
W taki sposób postaraj się rozluźnić jak największą powierzchnię czepca ścięgnistego.
Prezentacja tego ćwiczenia znajduje się na nagraniu: 2 minuta 15 sekund
Automasaż czepca ścięgnistego- Technika 2

Delikatnie odciągnij czepiec ścięgnisty od czaszki tak, jak opisałam to powyżej. Teraz powoli i z wyczuciem zacznij poruszać czepcem ścięgnistym wykonując dłońmi ruchy koliste. Czepiec powinien ślizgać się względem czaszki.
Po kilku kilkunastu- kilkudziesięciu sekundach takiego automasażu złap czepiec w inny miejscu i również zacznij nim poruszać za pomocą kolistych ruchów. Tą techniką postaraj się rozluźnić jak największą powierzchnię czepca ścięgnistego (część znajdującą się z przodu, z tyłu, po bokach oraz na czubku głowy).
Oba opisane wyżej ćwiczenia wykonuj tak, żeby ten automasaż był dla Ciebie przyjemny, odprężający, wyciszający, bezbolesny.
Jeśli któraś z technik sprawia Ci ból, to trochę ją zmodyfikuj. Może powinnaś/ powinieneś trzymać włosy bliżej skóry? Może warto chwycić większą kępkę włosów? Może ciągniesz za włosy zbyt mocno? Może poruszasz skórą głowy za szybko i zbyt intensywnie?
Prezentacja tego ćwiczenia znajduje się na nagraniu: 4 minuta nagrania.
KORZYŚCI płynące z automasażu czepca ścięgnistego
Dzięki opisanym w tym artykule technikom automasażu:
- rozluźniamy czepiec ścięgnisty i zwiększamy jego mobilność,
- poprawiamy cyrkulację krwi w obszarze głowy,
- wspomagamy swobodny przepływ limfy,
- rozluźniamy mięsień czołowy,
- rozluźniamy tkanki znajdujące się na tylnej powierzchni szyi,
- rozluźniamy tkanki znajdujące się w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego,
- zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia napięciowego bólu głowy.
Mam nadzieję, że automasaż czepca ścięgnistego spodobał Ci się i że tę prostą technikę będziesz wykonywać regularnie, aby poprawić swoje zdrowie, wygląd i samopoczucie 🙂
Więcej technik estetycznego głębokiego automasażu twarzy, szyi i dekoltu, znajduje się w KURSIE ONLINE „Automasaż i fitness twarzy zamiast medycyny estetycznej”.
