Uciskanie piłeczkami mięśni podpotylicznych [VIDEO]

9.01.2023 | Automasaż

Obecnie wiele osób odczuwa duże napięcie na tylnej powierzchni szyi. Często strukturami najbardziej napiętymi są mięśnie podpotyliczne, czyli mięśnie, które (mówiąc bardzo ogólnie) łączą potylicę z pierwszym i drugim kręgiem szyjnym.

Mięśnie podpotyliczne warto rozluźniać, ponieważ ich nadmierne napięcie może być przyczyną:

  • problemów w obszarze odcinka szyjnego kręgosłupa
  • bólu głowy (napięciowego bólu głowy lub migreny)
  • zawrotów głowy
  • problemów ze wzrokiem
  • nieprawidłowego ustawienia głowy względem kręgosłupa (a dokładnie wysunięcia głowy do przodu z jednoczesnym jej odchyleniem do tyłu)
  • ograniczenia ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa

O budowie i funkcji mięśni podpotylicznych napiszę wkrótce oddzielny artykuł. Natomiast dziś chciałabym Ci pokazać jak możesz wykonać automasaż mięśni podpotylicznych przy pomocy piłek.

Przyrząd do automasażu

Aby wykonać tę technikę automasażu będziesz potrzebować 2 piłek tenisowych (lub innych piłek o podobnej wielkości i twardości) oraz skarpetki. Dwie piłki włóż do skarpetki. Dosuń je do siebie, żeby nie było między nimi przerwy, a następnie ustabilizuj piłki poprzez zawiązanie supełka na skarpetce.

To ćwiczenie możesz również wykonać za pomocą duoball’a kupionego w sklepie.

Uciskanie piłeczkami mięśni podpotyliczny

Obejrzyj poniższy filmik i samodzielnie rozluźnij swoje mięśnie podpotyliczne.

Kiedy tkanki znajdujące się pod potylicą są napięte, to ten automasaż może być trochę bolesny. To normalne. Pamiętaj, żeby podczas tego ćwiczenia dbać o siebie i nie sprawiać sobie zbyt dużego bólu.

Jeśli piłki , które posiadasz są zbyt twarde, żeby automasaż był dla Ciebie komfortowy, to możesz położyć na nich jakiś materiał (np. ręcznik). Wtedy automasaż będzie mniej intensywny.

Jeśli czujesz, że Twoja głowa leży zbyt nisko podczas tego ćwiczenia, możesz położyć piłki na grubszej książce lub klocku do jogi.

Życzę Ci przyjemnej i owocnej praktyki automasażu 🙂


Powyższe nagranie jest jedną z lekcji KURSU ONLINE „AUTOMASAŻ- Sam możesz rozluźnić swoje ciało”.

Kurs online automasaż