Mięsień piersiowy większy to duży mięsień położony na klatce piersiowej między mostkiem, obojczykiem i kością ramienną.
Warto lepiej poznać ten mięsień oraz nauczyć się go rozluźniać, ponieważ jego nadmierne napięcie i przykurcz może być jedną z głównych przyczyn garbienia się (trudności w utrzymaniu wyprostowanych pleców).
Ta przygarbiona postawa ciała, podczas której klatka piersiowa jest zapadnięta, wyraźnie ogranicza również swobodne oddychanie (oddech staje się płytszy).
Co więcej, osoby z pogłębioną kifozą piersiową (czyli z mocno zaokrąglonym piersiowym odcinkiem kręgosłupa) mimowolnie odchylają głowę do tyłu, co powoduje napięcie mięśni karku.
To zaledwie kilka z wielu negatywnych konsekwencji nadmiernego napięcia i przykurczu mięśnia piersiowego większego, który dziś będziemy rozluźniać piłeczką.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mięśniu piersiowym większym, o jego budowie, funkcji oraz o negatywnych konsekwencjach jego napięcia, to zachęcam Cię do przeczytania poprzedniego ARTYKUŁU o tytule „Mięsień piersiowy większy”. Zawarte tam informacje pomogą Ci zrozumieć pracę tego mięśnia i lepiej wykonać jego automasaż.
PRZYCZYNY NAPIĘCIA mięśnia piersiowego większego
Dlaczego mięsień piersiowy większy napina się i przykurcza?
Większość czynności w życiu wykonujemy przed sobą, często pochylając tułów i głowę w kierunku przedmiotu, który trzymamy w rękach:
- Nachylamy się do książki, którą właśnie czytamy.
- Pochylamy się nad zlewem podczas zmywania naczyń.
- Patrzymy na kartkę papieru, gdy robimy notatki.
- Nachylamy się nad garnkiem gotując obiad.
- W zgarbionej pozycji odkurzamy.
- Pochylamy się nad osobą, której robimy masaż 😉
Czynności, które wykonujemy w pochyleniu można wymieniać w nieskończoność.
A Ty w jakich sytuacjach garbisz się, pochylasz tułów, „zamykasz” klatkę piersiową? Czy taką postawę ciała masz często, czy przyjmujesz ją tylko sporadycznie?
W przygarbionej postawie ciała, w której ramiona są wysunięte do przodu, włókna mięśnia piersiowego większego znajdują się w skróconej pozycji. Gdy taką pozycję przybieramy często, to skrócenie mięśnia utrwala się (mięsień się przykurcza).
Dla osób z przykurczonym mięśniem piersiowym większym wyprostowana pozycja pleców może wydawać się nienaturalna i trudna do utrzymania przez dłuższy czas, ponieważ skrócone włókna mięśniowe wciąż pociągają za kości ramienne przesuwając je do przodu i do wewnątrz.
Kolejną przyczyną nadmiernego napięcia mięśnia piersiowego większego może być trening, po którym nie nastąpi rozluźnienie mięśnia. Podczas ćwiczeń wzmacniających (np. podczas wykonywania pompek) mięsień wielokrotnie się kurczy. Jeśli po takim treningu nie wykonamy automasażu oraz rozciągania, to mięsień w tym przykurczu może pozostać.
Innym powszechnym czynnikiem spinającym mięsień piersiowy większy jest stres. Życie w chronicznym stresie może napiąć wiele mięśni w ciele, w tym mięsień piersiowy. Osoby zestresowane, zalęknione, z obniżonym nastrojem często mają „wycofaną postawę ciała”, przygarbione plecy, „zamkniętą klatkę piersiową” zarówno z powodu napięć w ciele, jak i przeżywanych trudnych emocji.
ZALETY automasażu mięśnia piersiowego większego
Gdy rozluźnimy mięsień piersiowy większy za pomocą automasażu i stretchingu to:
- Postawa ciała poprawia się: Łatwiej jest otworzyć klatkę piersiową i wyprostować plecy.
- Zakresy ruchu w stawach ramiennych zwiększają się.
- Oddech staje się głębszy i bardziej swobodny.
- Gdy odcinek piersiowy grzbietu przestaje być nadmiernie zaokrąglony, to głowa może w końcu ustawić się w prawidłowej pozycji względem kręgosłupa. To z kolei może zmniejszyć napięcie mięśni szyi.
AUTOMASAŻ PIŁKĄ mięśnia piersiowego większego
1) Jeszcze raz spójrz na obrazek anatomiczny przedstawiający budowę mięśnia piersiowego większego. Palcami odnajdź na swoim ciele ten mięsień (który znajduje się między obojczykiem, mostkiem i kością ramienną).
2) Piłkę (piłkę tenisową, gumową lub inną) ustaw na mięśniu piersiowym większym tuż POD OBOJCZYKIEM, blisko mostka.
3) Z wyczuciem DOCIŚNIJ piłką do tkanki mięśniowej i utrzymując ten docisk zacznij wykonywać KOLISTE RUCHY. Piłka nie powinna ślizgać się po skórze lub po ubraniu. Za pomocą tych kolistych ruchów postaraj się poruszyć tkankami: skórą, tkanką podskórną i tkanką mięśniową. Spraw by tkanki położone powierzchownie trochę ślizgały się względem tkanek położonych głębiej.
4) Teraz przenieś piłkę trochę bliżej stawu ramiennego i ponownie wykonaj ten sam automasaż.
5) Warto wymasować również część mięśnia piersiowego większego, która znajduje się tuż przed stawem ramiennym. U wielu osób ta część mięśnia jest najbardziej napięta.
Z jaką siłą należy wykonywać ten automasaż? Jeśli mięsień jest napięty, to ten automasaż może być trochę bolesny. Jeśli podczas masażu pojawi się niezbyt mocny ból, to znaczy że siła docisku piłki do tkanek jest prawidłowa. Natomiast jeśli odczuwasz silny ból, który bardziej spina ciało niż je rozluźnia, to znaczy, że automasaż wykonujesz zbyt mocno. Odpuść docisk.
Pamiętaj, automasaż ma przynieść rozluźnienie, a nie jeszcze większe napięcie, ból i traumę. Nie znęcaj się nad swoim ciałem. Pomóż mu uwolnić napięcie w sposób spokojny i przyjemny.
Wykonując automasaż nie wstrzymuj oddechu. Niech oddech pomoże Twojemu ciału rozluźniać się w jego własnym rytmie.
Życzę Ci przyjemnej i rozluźniającej praktyki automasażu ?
Jeśli chciałabyś/ chciałbyś poznać wiele skutecznych technik rozluźniających mięsień piersiowy większy oraz ujędrniających tkanki dekoltu i szyi, to zachęcam Cię do obejrzenia NAGRANIA WEBINARU „Estetyczny automasaż głęboki DEKOLTU i przodu SZYI”.
Aby dowiedzieć się więcej, kliknij w obrazek poniżej.