Automasaż CZOŁA (Mięsień czołowy) [VIDEO+ artykuł]

14.02.2024 | Automasaż, Podstawy anatomii, Uncategorized

W tym ARTYKULE oraz w zamieszczonym poniżej NAGRANIU opowiem o MIĘŚNIU CZOŁOWYM oraz pokażę jak możesz wykonać głęboki estetyczny automasaż czoła. Obie formy przekazu (artykuł oraz nagranie) zawierają taką samą treść. Zdecyduj która z nich bardziej Ci odpowiada 🙂

Niniejszy artykuł jest drugą częścią cyklu „Automasaż twarzy dla zabieganych”. Zachęcam Cię do przeczytania również pierwszego (wprowadzającego) artykułu z tej serii o tytule „Automasaż czepca ścięgnistego„. Życzę Ci Miłej lektury/ oglądania 🙂

Mięsień czołowy

Jak pewnie się domyślasz, mięsień czołowy znajduje się na czole. Jest to płaski mięsień, który ma 2 brzuśce mięśniowe położone po 2 stronach czoła. Jego włókna mięśniowe biegną pionowo i przyczepiają się w okolicy brwi. Gdy ten mięsień zapracuje (czyli jak się skurczy), to unosi brwi. 

Mięsień czołowy w swojej górnej części łączy się z czepcem ścięgnistym (o którym opowiadałam we wpisie „Automasaż czepca ścięgnistego„), dlatego poruszanie czołem może wprawiać w ruch tkanki znajdujące się na skalpie.

automasaż czoła mięsień czołowy

Dlaczego warto rozluźniać mięsień czołowy?

  1. Gdy mięsień czołowy jest napięty i przykurczony, to na czole pojawiają się poziome zmarszczki. Są one delikatniejsze lub głębsze w zależności od stopnia napięcia i przykurczenia mięśnia czołowego.
  2. Nadmiernie napięty mięsień czołowy może przyczyniać się do występowania napięciowego bólu głowy.
  3. Nadmiernie napięcie okolicy czoła może powodować, że tkanki okolicy oczu również stają się napięte. Te struktury są bowiem ze sobą połączone.

Za chwilę przedstawię Ci technikę automasażu, za pomocą której możesz skutecznie rozluźnić swoje czoło. Zanim jednak przystąpisz do masowania mięśnia czołowego, wykonaj automasaż czepca ścięgnistego opisany w artykule „Automasaż czepca ścięgnistego”.

Dlaczego chcąc rozluźnić czoło warto wymasować wcześniej czepiec ścięgnisty? Pamiętaj, że mięsień czołowy jest wtopiony w czepiec ścięgnisty. Zasadniczo na skalpie znajduje się obszerna płachta połączonych ze sobą tkanek zwana mięśniem potyliczno-czołowym. Zatem masując czepiec ścięgnisty rozluźniamy również mięsień czołowy.

Automasaż czoła- Wersja 1

Ta technika automasażu została zaprezentowana w następującym momencie nagrania umieszczonego na górze tego artykułu: 2:52. Zatem jeśli wolisz zobaczyć jak wykonuję automasaż mięśnia czołowego, zamiast tylko o tym czytać, odtwórz nagranie i przewiń je 2 minuty i 52 sekundy.

  • Opuszki palców obu rąk połóż na czole. Następnie zbliż do siebie obie dłonie tak, żeby między palcami utworzyć fałd skórno-mięśniowy.
  • Delikatnie poruszaj dłońmi w górę i w dół, aby w taki sposób „przecierać” chwycony fałd. Dzięki przecieraniu góra-dół rozmiękczasz stwardnienia tkankowe, rozklejasz ewentualne zlepienia, sprawiasz, że tkanki zaczynają się swobodnie ślizgać względem kości.
  • Pamiętaj, żeby palcami nie ślizgać się po skórze. To chwycony fałd tkanek ma przesuwać się względem czaszki.
automasaż czoła mięsień czołowy

Automasaż czoła- Wersja 2

Ta technika automasażu została przedstawiona w następującym momencie nagrania umieszczonego powyżej: 4:56.

Tak jak w poprzedniej wersji tego ćwiczenia chwyć między palce fałd skórno-mięśniowy i dalej przesuwaj dłonie góra-dół, ale tym razem wykonuj te ruchy bardziej po łuku. W taki sposób przełamujesz chwycony fałd, przez co jeszcze bardziej zwiększasz elastyczność mięśnia czołowego oraz jego mobilność. Wykonując taki automasaż stymulujesz również fibroblasty do produkcji kolagenu.

automasaż czoła mięsień czołowy

O czym warto pamiętać?

  • Wykonując przecieranie góra-dół (zarówno w pierwszej jak i w drugiej wersji tej techniki) nie ślizgaj się palcami po skórze czoła. To mięsień czołowy ma się ślizgać względem kości czaszki.
  • Uważaj na to, żeby paznokciami nie podrażnić naskórka. Tę technikę łatwiej wykonać, gdy paznokcie są krótkie.
  • Wymasuj jak największą powierzchnię mięśnia czołowego. Rozluźni go w jego środkowej części, na dole (na wysokości brwi), na górze (na linii włosów), w okolicy skroni.

KORZYŚCI z automasażu czoła

Dzięki tej technice automasażu:

  1. Rozluźniamy i uelastyczniamy mięsień czołowy, przez co poziome zmarszczki na czole wypłycają się.
  2. Poprawiamy ukrwienie, dożywienie i dotlenienie tkanek w obszarze czoła.
  3. Poprawiamy przepływ limfy w obszarze czoła (profilaktyka obrzęków).
  4. Stymulujemy fibroblasty do produkcji kolagenu (przez co tkanki stają się bardziej jędrne).
  5. Masując okolicę czoła pośrednio rozluźniamy też tkanki znajdujące się w okolicy oczu.

Warto wspomnieć również o tym, że automasaż czoła oraz skalpu wykonywany spokojnie i z wyczuciem może wyciszyć nadmiernie pobudzony układ nerwowy oraz pozytywnie wpłynąć na nasze emocje i myśli. Automasaż może zatem być wspaniałą metodą radzenia sobie ze stresem.

Jeśli chcesz poznać więcej technik estetycznego głębokiego automasażu twarzy, szyi i dekoltu, to zapraszam Cię do dołączenia do kursu online „Automasaż i fitness twarzy zamiast medycyny estetycznej”.